





Okupacja Sowiecka na południowym Podlasiu (PDF)

Autorka porusza kwestię krótkiego epizodu kampanii wrześniowej i walk, jakie stoczyła Armia Czerwona z SGO „Polesie” i KOP, oraz zbrodni dokonanych pod okupacją sowiecką. Praca obejmuje teren trzech powiatów: bialskopodlaskiego, radzyńskiego, włodawskiego.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Życie codzienne w dawnym Brzegu. Od czasów najdawniejszych do połowy XX stulecia (wyd. 2)

Warto sięgnąć po tę książkę, aby poznać interesującą i skomplikowaną przeszłość miasta na „Wysokim Brzegu”.
Książka "Życie codzienne w dawnym Brzegu" Wiesława Skibińskiego to pozycja typowo historyczna, w której nie ma miejsca na fikcję czy niedokładność. Dzięki autorowi mamy możliwość wejrzenia w życie codzienne brzeżan toczące się własnym spowolnionym rytmem, mamy możliwość przyjrzenia się życiu wielu środowisk dolnośląskiego miasta, od przedstawicieli cechów rzemieślniczych we wczesnokapitalistycznych zakładach przemysłowych, przez kręgi urzędniczo-wojskowe, po ludzi władzy i kultury, porównać je i dokonać własnej oceny. Autor na przykładzie Brzegu pokazuje nam, czym jest „mała ojczyzna”, wskazując zarówno jego odmienności, jak i podobieństwa obyczajowe z innymi społecznościami Nadodrza.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Moje drogi

Publikacja stanowi autobiografię prof. zw. Zdzisława Bombery. Opowieść zaczyna się w Trzeszczanach - miejscu urodzenia autora oraz Hrubieszowie (okres II Wojny Światowej), następnie akcja przenosi się do powojennego Wrocławia, potem Warszawy, Moskwy, Niska, Stalowej Woli, aby na koniec powrócić do Warszawy.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Zamek starogrodzki

Inspiracją do wydania tej książki była nieznana nam historia, którą kryje Góra Zamkowa w Starogrodzie, a także jej obrzeża. Pod hałdami ziemi wciąż bowiem ukryte są nieznane nam prawdziwe dzieje Zamku Starogrodzkiego.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dziedzictwo przemysłowe Mazowsza i jego rola w turystyce

W książce znajdują się zarówno teksty o charakterze ogólnym, obejmujące charakterystykę dziedzictwa przemysłowego Mazowsza jako elementu tradycji, jak również opracowania szczegółowe, koncentrujące się m.in. na rewitalizowanych poprzemysłowych obiektach i założeniach architektonicznych dostosowanych w ostatnich latach do nowych funkcji oraz ich roli w turystyce. Są to prace poświęcone m.in. zabytkowej tkance architektonicznej przemysłowego Żyrardowa, Łodzi, Radomia czy też warszawskiej Gazowni oraz próbie przedstawienia kartograficznego rozmieszczenia obiektów przemysłowych według województw.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Labor Omnia Vincit. Studia z zakresu muzealnictwa, turystyki, sztuki i ochrony zabytków

"Publikacja jest zbiorem opracowań reprezentujących dziedziny z szerokiego spektrum różnych aspektów kultury materialnej, obejmujące problematykę historyczną i współczesną. Tematy poszczególnych opracowań zawartych w tomie dotyczą bardzo rozległej problematyki skupionej wokół obiektów zabytkowych. Niektóre opracowania, co warto podkreślić, poświęcone są zabytkom oraz obszarom nieleżącym obecnie w granicach Polski, lecz historycznie związanym z polską państwowością, historią i kulturą naszego kraju."
Jan Wiktor Sienkiewicz
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny